Povečaj pisavo Pomanjšaj pisavo Pošlj prijatelju Tiskalniku prijazno

[ 13.04.2010 ]

Podelitev nacionalnih nagrad Zlati kabel 2010

12. 4. 2010 smo na letni eTwinning konferenci KONFeT 2010 podelili nacionelne nagrade Zlati kabel najboljšim slovenskim eTwinning projektom v preteklem šolskem letu. Nagrajencem sta nagrade podelila direktorica CMEPIUS-a Maja Mihelič Debeljak in predstavnik Ministrstva za šolstvo in šport, g. Janez Čač.

Nagrajenci 2010

Starostna kategorija 4 – 11 let

V starostni kategoriji 4 – 11 let je nagrado Zlati kabel prejel projekt »Moj dan v vrtcu«, ki ga v imenu Vrtca Kurirček iz Logatca koordinira Erna Udovič.

V projektu, v katerem je sodelovalo kar 16 partnerjev iz Bolgarije, Romunije, Poljske, Velika Britanije in Slovenije, je zaznati veliko inovativnih pristopov in vnosa sodobnega načina učenja že na zelo zgodnji starostni stopnji. Tema projekta je enostavna, vsakdanja, a prinaša dimenzije multikulturnosti v trenutku, ko je postala skupna različnim partnerjem in vrtcem. Maskota Mica je  kot vezni element nadomeščala neposredne stike in prinašala glas in ideje iz različnih okolij. V projektu so partnerski vrtci aktivno sodelovali med seboj, izmenjavali gradiva, vzpostavljali virtualne stike in se drug od drugega učili ter bili glasniki svojega okolja in vsakdanjih navad. Sodelovali so strokovni delavci, otroci in straši, o aktivnostih pa so obveščali tudi širšo skupnost preko radia. Uporaba IKT je za to starostno stopnjo prerasla običajno rabo in je malčkom omogočala neposreden stik z vrstniki v partnerskih državah.

Koordinatorica projekta Erna Udovč je o projektu dejala:
»To, da je bil projekt ocenjen kot najboljši eTwinning projekt v tej starostni kategoriji, je samo dokaz, da se da s trdim delom in močno voljo izpeljati tudi takšen projekt pri tako majhnih otrocih. Otroci so spoznali dobršen del Evrope, se seznanili z drugimi otroki, se naučili pesmic v drugih jezikih, mi pa smo otrokom po Evropi predstavili kako poteka naš dan v vrtcu.
Mednarodno sodelovanje mi pomeni nov izziv in še neodkrito področje v mojem delu, ki pa ga mislim nadaljevati in tudi širiti.«


Starostna kategorija 12 – 15 let

V starostni kategoriji 12 – 15 let je nagrado Zlati kabel prejel projekt »2009 mednarodno leto astronomije«, ki ga v imenu Osnovne šole Preska koordinira Tatjana Gulič.

V projektu je sodelovalo 6 partneric iz Francije, Romunije, Italije in Malte. Projekt je bil zasnovan kot promocija leta astronomije. Učenci in učenke so preko projekta spoznali naš Sončni sistem, možnosti potovanj po vesolju in prihodnosti tovrstnih potovanj. S poskusi so predstavili nastanek udarnih kraterjev, preizkusili so delovanje »raketnih« motorjev pri raketi na vodo ter se seznanili z uporabo teleskopa. V okviru projekta so učenci pripravili tudi javno opazovanje neba, ki ga je spremljala vrsta zanimivih aktivnosti (spuščanje raket, robotika). Projekt je bil nagrajen tudi z Evropskim znakom kakovosti ter bil razglašen za francoski projekt leta.
 
»V okviru projekta, ki je bil zasnovan kot promocija leta astronomije, smo izvajali astronomska opazovanja, gledali filme na temo vesolja, učenci so zapisovali svoja opažanja in predvidevanja, izdelovali različne izdelke, kot so vesoljske postaje, plovila iz odpadnih materialov, sestavljali smo modele raket, snemali filme, sestavljali kvize in izkušnje in opažanja objavljali na spletu in se udeležili video konferenc. Projekt je, kot je namen vseh eTwinning projektov, vzpodbudil uporabo IKT. Učenci so ob projektu uživali, ko so se pogovarjali z vrstniki po svetu, pri tem so uporabili naučene tuje jezike, predstavili našo deželo in spoznavali druge. Tudi učitelji smo z učenci delili navdušenje ob uspelih dejavnosti. Na šoli in v lokalni skupnosti je vzbudil veliko zanimanja.
V okviru tega projekta je nastal v evropskem merilu nagrajen video film, kar brez odličnega sodelovaja med partnerji ne bi bilo mogoče,«
je svoje misli o projektu strnila koordinatorica projekta Tatjana Gulič.
 

Starostna kategorija 16 – 19 let

V starostni kategoriji 16 – 19 let je nagrado Zlati kabel prejel projekt »Skrb za prihodnost«, ki ga v imenu Ekonomske in trgovske šole Brežice koordinira Elena Mlakar.

V projektu so sodelovale šole iz Nemčije, Finske, Danske in Slovenije. Dijaki in dijakinje so se tekom projekta seznanili s problemom globalnega segrevanja in razvili kritičen pristop do okoljevarstvene problematike. Ugotavljali so porabo električne energije na šoli s ciljem zmanjšati porabo le-te. Projekt ni vključeval le en razred ampak celotno šolsko (hišnik, računovodstvo) in lokalno skupnost (distributerja električne energije Elektro Celje). Dijaki so skupaj napisali pismo evropskemu komisarju za okolje, g. Dimasu v katerem so sporočili njihova prizadevanja in želje.

Elena Mlakar, koordinatorica projekta:
»Mednarodni projekti so in bodo motivacija za delo dijakov. Poznavanje angleškega jezika, ki je po večini orodje dela teh projektov, že dolgo ni več ovira, temveč izziv za preizkus uporabe v resničnem življenju. Ravno tako se v te projekte vsaj na naši šoli vse bolj vključujejo učitelji, ki ne poučujejo angleščine, ampak so strokovnjaki različnih področij in na ta način želijo popestriti pouk. Na naši šoli se povezujemo preko tem trajnostnega razvoja, varčevanja z energijo in osveščanja mladih o globalnih problemih, za katere iščemo vzroke pa tudi rešitve na lokalni ravni.«


Vsem učiteljicam, učenkam in učencem iskreno čestitamo!

© 2007-2012 CMEPIUS Slovenija. Vse pravice pridržane.