Comenius asistenti
1. Kako poteka postopek izbora za Comenius asistente?
2. Koliko denarja lahko dobim kot Comenius asistent?
3. Sem asistent iz Španije in bi asistentstvo rad opravljal na francoski šoli, ki jo že poznam. Ali je to mogoče?
4. S prijateljem bi želela skupaj opravljati Comenius asistentstvo, če je mogoče na isti šoli ali vsaj v istem kraju. Je to mogoče?
5. Ali moram biti učitelj jezikov ali biti posebej nadarjen za jezike?
6. Ali moram znati jezik države gostiteljice ko pošiljam svojo prijavo?
7. Ali lahko Comenius asistentstvo kombiniram z drugimi dejavnostmi (študij / delo / prostovoljstvo)?
1. Kako poteka postopek izbora za Comenius asistente?
Postopek izbora Comenius asistentov poteka v več korakih. Na kratko so ti koraki:
1. Prijava – Comenius asistent pošlje prijavo, Nacionalna agencija jo sprejme in obdela. Vlagatelj prijave prejme potrdilo, da je Nacionalna agencija prejela njegovo prijavo.
2. Preverjanje formalne ustreznosti: Nacionalna agencija preveri ali so izpolnjene vse formalne zahteve povezane s prijavo za Comenius asistenta. V primeru, da je v skladu s pravili programa Vseživljenjsko učenje to mogoče, se vlagatelja pozove k dopolnitvi. Poziva se po elektronski pošti, vlagatelj ima 2 delovna dneva časa za dopolnitev.
3. Ocenjevanje: vse prijave ocenijo zunanji ocenjevalci. Ocenjuje se na podlagi meril, ki so določena v razpisu.
4. Izbor: sestane se Komisija programa Comenius in pripravi seznam Comenius asistentov, ki so odobreni, ki so zavrnjeni in ki so na t.i. rezervnem seznamu.
5. Usklajevanje: predstavniki Nacionalnih agencij poskušajo uskladiti želje odobrenih Comenius asistentov in šol gostiteljic. Upošteva se želje in preference obeh. Ko je načelni dogovor med obema Nacionalnima agencijama dosežen se o tem obvesti asistenta in šolo gostiteljico.
6. Dogovarjanje: asistent na podlagi podatkov, ki jih prejme od Nacionalne agencije stopi v stik s šolo gostiteljico in se z njo dogovori o podrobnostih svojega bivanja pri njih (trajanje, delo, ki ga bo opravljal, namestitev in podobno). O doseženem odgovoru obvesti Nacionalno agencijo.
7. Formalnosti: Nacionalna agencija izračuna dotacijo in opravi ustrezno pogodbo. Asistent podpiše pogodbo.
8. Izvedba: asistent biva pri šoli gostiteljici in opravi dogovorjene obveznosti.
9. Poročilo: po povratku domov asistent napiše končno poročilo in ga pošlje svoji Nacionalni agenciji. Zadnje izplačilo je odvisno od odobritve tega poročila.
2. Koliko denarja lahko dobim kot Comenius asistent?
Znesek dotacije je odvisen od zneskov, ki so določeni na Evropski ravni. Za leto 2008 najdete podatke v Prilogi 5 razpisa programa Vseživljenjsko učenje (Lestvica stroškov na enoto in pavšalnih zneskov). Uporabite Tabelo 5a4: Program Vseživljenjsko učenje 2008 – mobilnost – najvišji zneski – trajanje 3 mesece ali več. Dotacija , ki jo je mogoče dobiti v Sloveniji znaša 75% najvišjega možnega zneska za konkretno državo in trajanje. Poleg tega je vsak asistent upravičen še do povračila stroškov jezikovnih priprav in udeležbe na uvajalnih sestankih. Ti stroški se povrnejo na podlagi dejanskih stroškov.
Primer:
Asistent bo šel za 5 mesecev na Finsko. To pomeni, da bi lahko dobil največ 6.861 EUR. V skladu s pravili programa Vseživljenjsko učenje, ki veljajo v Sloveniji mu bo dodeljeno 75% tega zneska, torej 5.145,75 EUR. Temu znesku se prišteje še jezikovna oz. CLIL priprava in stroški udeležbe na uvajalnem sestanku v višini do 200€.
3. Sem asistent iz Španije in bi asistentstvo rad opravljal na francoski šoli, ki jo že poznam. Ali je to mogoče?
Načeloma je to možno, vendar ni nobenega zagotovila, da se bo to tudi res zgodilo. V prijavnici napišite svojo željo in pojasnite zakaj si želite biti Comenius asistent ravno na tej šoli ter poskrbite, da bo prijavnico svoji nacionalni agenciji poslala tudi vaša ciljna šola.
V primeru, da bosta obe prijavnici odobreni bosta nacionalni agenciji poskušali uresničiti želje. Kljub temu ni nobenega zagotovila, da bo vaša želja uresničena. Razmislite o pridobivanju novih izkušenj na šoli, ki je še ne poznate.
4. S prijateljem bi želela skupaj opravljati Comenius asistentstvo, če je mogoče na isti šoli ali vsaj v istem kraju. Je to mogoče?
Prijavnico lahko oddata le vsak zase - skupna prijavnica ni mogoča. Poleg tega ni zelo verjetno, da bi lahko bila Comenius asistenta na eni šoli, saj te običajno zaprosijo le za enega asistenta. Bolj realna je možnost bivanja v isti regiji, vendar je tudi to odvisno od konkretnih razmer - ali obstaja zanimanje za dva asistenta z vajinim profilom. V prijavnici napišite svoje želje in jih pojasnite. V primeru, da sta obe prijavi odobreni, vendar v želeni regiji ni dveh ustreznih šol, bo nacionalna agencija predlagala kako drugo možnost.
5. Ali moram biti učitelj jezikov ali biti posebej nadarjen za jezike?
Od leta 2007 naprej je Comenius asistent lahko bodoči učitelj katerega koli predmeta. Od Comenius asistentov se tako ne pričakuje, da bodo učitelji jezikov. Kljub temu se mora biti Comenius asistent sposoben sporazumevati se z učenci in učitelji v tujem jeziku. Običajno je to jezik države v kateri se nahaja šola gostiteljica ali eden od tujih jezikov, ki jih učijo na šoli. Comenius asistente pogosto zaprosijo, da poučujejo v svojem materinem jeziku. V tem primeru se je dobro pripraviti vnaprej. Comenius ne potrebuje posebnega jezikovnega talenta, mora pa biti odprt za učenje jezikov.
6. Ali moram znati jezik države gostiteljice ko pošiljam svojo prijavo?
Ne, to ni nujno. V svoji prijavi označite države v katere bi si želeli, nacionalne agencije bodo poskušale upoštevati vaše želje. Žal tega ni mogoče zagotoviti saj ni nujno da bo v vaši želeni državi na voljo ustrezna šola gostiteljica. Ponujeno vam je lahko asistentstvo v drugi države, katerega jezika ne govorite. V tem primeru lahko zaprosite za povrnitev stroškov jezikovne priprave. Pod določenimi pogoji se lahko udeležite Erasmus intenzivnih jezikovnih tečajev. Seveda je celo Comenius asistentstvo priložnost, da se naučite tujega jezika.
7. Ali lahko Comenius asistentstvo kombiniram z drugimi dejavnostmi (študij / delo / prostovoljstvo)?
Dejavnosti izven šole vam pomagajo pri boljši vključenosti v novo okolje, vendar je vaša glavna dejavnost Comenius asistentstvo. Vaše bivanje mora biti urejeno tako, da lahko iz njega kar največ koristi potegneta tako vi, kot tudi šola gostiteljica. Comenius asistent mora v šoli gostiteljici preživeti vsaj 12 do 16 ur na teden. Lahko se tudi zgodi, da se morate pripraviti na nekatere od dejavnosti, kar pomeni, da bodo možnosti za dodatne aktivnosti poleg Comenius asistentstva zelo omejene.
© 2007-2012 CMEPIUS Slovenija. Vse pravice pridržane.