Povečaj pisavo Pomanjšaj pisavo Pošlj prijatelju Tiskalniku prijazno

Grundtvig učna partnerstva


Ali so sredstva programa VŽU državna pomoč in ali jih je treba upoštevati v pravilu »de minimis«?


Dotacije iz programa VŽU niso državna pomoč,  ker ta sredstva:
-    niso intervencija države preko državnega proračuna,
-    ne dajejo prednosti posameznim podjetjem, saj niso razdeljena selektivno (npr. v specifičnih gospodarskih sektorjih ali regijah),
-    na izkrivljajo konkurence,
-    ne vplivajo na trgovino med državami članicami EU.

Izobraževanje in usposabljanje ni del skupne evropske politike, sredstva programa VŽU so le evropski prispevek  na tem področju, do njih so upravičene vse države EU, EFTA in pridružene članice. Sredstva niso razdeljena selektivno, temveč na podlagi razpisa ne glede na velikost, lokacijo ali sektor prijavitelja. (glej Sklep št. 1720/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta).

Namen akcijskega programa EU na področju vseživljenjskega učenja (program Vseživljenjsko učenje – program VŽU)1 je z vseživljenjskim učenjem prispevati k razvoju EU v napredno družbo s sodobnim  znanjem, trajnostnim gospodarskim razvojem, številnejšimi in boljšimi službami ter večjo socialno kohezijo. Prizadeva si zlasti za pospeševanje izmenjav, sodelovanja in mobilnosti med organizacijami ter sistemi izobraževanja in usposabljanja znotraj EU, da ti bi postali zgled kakovosti v svetovnem merilu. Zaradi tega je usmerjen v posodabljanje in prilagajanje sistemov izobraževanja in usposabljanja v sodelujočih državah, zlasti v okviru ciljev iz strategije EU 2020, in prinaša evropsko dodano vrednost posameznim državljanom, ki sodelujejo v aktivnostih mobilnosti in drugih aktivnostih sodelovanja (iz Vodnika za prijavitelje).

Sredstva programa VŽU niso državna pomoč in jih ni treba upoštevati pod pravilom »de minimis«.


© 2007-2012 CMEPIUS Slovenija. Vse pravice pridržane.